Meglepetés erejével hatott szerdán, amikor Nicola Sturgeon, Skócia első minisztere – a brit országrész vezetője – bejelentette, hogy lemond posztjáról, és egyben a Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetéséről is.
Az 1970-es születésű Sturgeon már tizenévesen a nukleáris leszerelés melletti mozgalom aktivistája lett, és 16 évesen belépett a Skót Nemzeti Pártba is. Korai indíttatásáról nemes egyszerűségéről így vallott:
„Thatcher volt az egész politikai karrierem mozgatórugója. Mindent gyűlöltem, amit ő képviselt”.
A kilencvenes években Sturgeon a balos-nacionalista SNP vezetésébe emelkedett, 1999-ben lett belőle skót parlamenti képviselő. 2007-től Alex Salmond skót első miniszter jobbkeze lett annak helyetteseként, 2014-ben pedig Salmond a párt történetének legnagyobb feladatával és történelmi léptékű tettek megvalósításával bízta meg őt: Sturgeon lett a 2014-es skót függetlenségi népszavazási kampány, illetve a függetlenedési tervek jogi procedúrájának felelőse.
De mint ismeretes, a 2014 szeptemberében tartott népszavazáson a skót szavazók 55 százaléka nemet mondott a függetlenedésre, és csak 45 százalék támogatta az SNP ügyét. Alex Salmond lemondott, de Sturgeon természetes utódjelöltként, a párt egyöntetű támogatásával át is vette az SNP vezetését, és nem mondott le a skót függetlenedés ügyéről se. Az elbukott népszavazás után Sturgeon azt hangoztatta: a függetlenség felé vezető út a további devolúció – a további jogkörök és hatalom átadása Skóciának –; és fenntartotta azt is, hogy a skót függetlenség csak idő kérdése, nem pedig kétséges dolog.
Nicola Sturgeon skóciai kormányzása 2014-ben indult, 2015-ben pedig behúzhatta az SNP valaha volt legjobb parlamenti választási eredményét: az 59 skót parlamenti körzetből 56-ban nyert az SNP.
2016-ban viszont új szakítópróba következett London és Skócia között: a Brexit-népszavazáson a brit összlakosság 52 százaléka az EU-ból való kilépésre, 48 százalék pedig ez ellen szavazott;
Skóciában viszont a választók 62 százaléka az EU-ban maradás mellett döntött.
Ez egy egyszerre világos és lehetetlen helyzet volt, ami a mai napig rányomja a bélyegét a londoni brit-angol vezetés és Skócia viszonyára: Nagy-Britannia úgy lépett ki az EU-ból, hogy a skótok egyértelműen az EU-ban maradás mellett voltak. Sturgeon ki is jelentette: demokratikusan elfogadhatatlan, hogy Skóciát a saját akarata ellen viszik ki az EU-ból.